Σεμινάριο ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ

Στα πλαίσια του project  "ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ" που είχε αναλάβει η Διευθύντρια, το ΣΔΕ Αλιβερίου διοργάνωσε και παρουσίασε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου, σεμινάριο Βασικών Πρώτων Βοηθειών.

Το σχολείο μας επισκέφθηκε η Ομάδα Έρευνας και Διάσωσης Εύβοιας. Ο κ. Σταύρος Τζιγιάννης με τους εθελοντές κ. Μαρία Καρκαλή και κ. Νίκο Αποστόλου εκτός από τη θεωρητική ενημέρωση, έκαναν επίδειξη των πρώτων βοηθειών σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης όπως πνιγμού, ηλεκτροπληξίας, πυρκαγιάς, τροχαίων ατυχημάτων και παρουσίασαν την καρδιοαναπνευστική αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ) με και χωρίς τη χρήση απινιδωτή.

Οι εκπαιδευόμενοι συμμετείχαν ενεργά με πλήθος ερωτήσεων και πρακτική εξάσκηση.

Ευχαριστούμε θερμά την Ομάδα Έρευνας και Διάσωσης Εύβοιας για την άμεση ανταπόκριση στην πρόσκλησή μας, την εθελοντική τους προσφορά και την άψογη διοργάνωση του σεμιναρίου.